Předsevzetím dochází dech, vyzkoušejte nástěnku snů

Začátek nového roku je tradičním obdobím nových předsevzetí. Přestanu kouřit, zhubnu, budu méně pracovat, zlepším se v angličtině…patří mezi ty nejčastější. Jenomže většina z nich nemá dlouhého trvání. Podle průzkumu, citovaného v mém oblíbeném podcastu učitele angličtiny Lukea Thompsona, se jich stane skutečností pouhých 10%. Důvody? Často je jím příliš velké sousto nového závazku na začátek nebo dokonce kombinace několika předsevzetí najednou. I silná vůle pak často prohrává souboj s přirozenou reakcí lidského mozku, který prostě změnu pokládá za stres, dělá všechno proto, aby se ho zbavil.

O tom, jak vybudovat skutečně funkční nový návyk krok po krůčku, byla napsána řada článků a knih, z vlastní zkušenosti rád doporučím úspěšný a praktický bestseller Petra Ludwiga Konec prokrastinace.

Nechcete-li však zůstat sedět s rukama v klíně, vyzkoušejte si vytvořit visionboard neboli nástěnku snů. Poprvé jsem se s ní setkal před osmi lety na inspirativním setkání organizované propagátorem Svobody v práci Tomášem Hajzlerem. Visionboard je jakousi pomyslnou mapou vizí, kombinující obrázky a slova, která pomáhá udržovat naše zaměření na velké cíle uprostřed malých úkolů každodenního života. Ať je to nová práce, partnerství nebo vysněné bydlení, svá přání budete mít stále na očích a díky vizualnímu pojetí (ne nadarmo se říká, že jeden obrázek vydá se tisíce slov) budou doslova pastvou pro váš mozek, který miluje barvy, emoce, příběhy… Nejběžněji tvořené nástěnky snů se dotýkají důležitých aspektů lidského života (práce, peníze, vztahy, zdraví, volný čas…), můžete si ale vytvořit nástěnku zaměřenou na jedno téma.

Já se v následujících řádcích zaměřím na nástěnku na příští rok. Co budete potřebovat? Nůžky, lepidlo, fixy, pastelky, oblíbené časopisy, svoji fotku…hodit se mohou také oblíbené citáty nebo afirmace. A hlavně desku na nástěnku – může to být čtvrtka nebo kus kartonové krabice. Velikost vybírejte podle toho, kam budete chtít nástěnku umístit, abyste ji měli co nejčastěji na očích.

Jak se tvoří visionboard?

1) Začněte revizí uplynulého roku.
Vezměte to měsíc po měsíci. Nezapomeňte se pochválit, co se vám povedlo. Na co ale už nezbyl čas a síla? Co důležité neustále odkládáte? Sepište si body na papír – ještě lepší než seznam bude myšlenková mapa, na které vyniknou souvislosti.

2) Sepište si seznam vašich snů.
Z mojí zkušenosti je ideální vyhradit si volné odpoledne a vyrazit sám do přírody. Díky pohybu se v těle rozproudí krev a pořádně okysličí i mozek. Tomu to pak skutečně „pálí“. Traduje se, že za chůze se přirozeně zapojí obě mozkové hemisféry – levá analytická a pravá kreativní. Zkuste popustit uzdu svojí fantazie a odpoutat se od omezení, co je reálné. Velké cíle burcují k většímu úsilí, vyžadují víru a odhodlání a dostat se byť jen na půl cesty je skvělý výsledek. Průměrné cíle často padají s prvním nezdarem. Toto téma rozebírá Tim Ferriss v první kapitole svého bestselleru Čtyřhodinový pracovní týden.

3) Vyberte si z vašich přání ty, o kterých se domníváte, že zlepší kvalitu vašeho života.
A zkuste být konkrétní. Zatímco u nového partnera nebo partnerky si docela určitě vystačíte s jednou osobou :), u příjmu napište konkrétní částku, kterou chcete v nejbližším roce vydělat. Možná už jste slyšeli o metodě S.M.A.R.T., která je zkratkou parametrů Specific (konkrétní), Measurable (měřitelný), Achievable (dosažitelný), Realistic (realistický) a Time-bound (ohraničený v čase).

4) Přemýšlejte nad vhodnými obrázky, ilustrujícími vybrané sny.
Obrázky mohou být vystřižené z časopisů, vytištěné z internetu nebo je můžete nakreslit na papír nebo přímo na nástěnku. Pokud vás netlačí čas, nespokojte se hned s první variantou, ale dejte si práci najít opravdu tu správnou vystihující fotku.

5) Sestavte si koláž nanečisto, případně si načtněte na šmírák zkušební verzi.
Inspirovat se celým postupem můžete třeba v následujícím videu:

6) Pokud budete přidávat slova a hesla, pište je zásadně v přítomném čase.
Budou promlouvat k vašemu podvědomí, a tomu je minulost či budoucnost cizí. Představte si, že se váš sen splnil. Jak praví populární slogan „Fake it till you make it“, tedy volně přeloženo, „předstírejte to, dokud se tak nestane“. Hesla také formulujte pozitivně – co skutečně chcete, ne co nechcete. Správně si přát je hotové umění. Pro představu, jak to může být i svízelné, doporučuju poměrně neznámou, ale svěží komedii Dálnice 60.

7) Přilepte obrázky a nástěnku dolaďte tak, abyste s ní byli spokojeni.

8) Sen bez akce zůstane stále jenom snem.
Vyberte si jednu ze svých vizí a napište si tři jednoduché kroky, které k ní vedou. První z nich udělejte do 24 hodin. Nástěnka snů vám pomůže udržet zaměření, přitahovat příležitosti, ale akce už bude na vás. Podle průzkumu samotné rozhodnutí realizovat nápad vede jen zhruba ke čtvrtinovému úspěchu a sestavené konkrétního plánu polovičnímu, pravidelné schůzky s další osobou, které to slíbíte, mají pravděpodobnost závratných 95%. Najděte si tak někoho ambiciózního do tandemu nebo ještě lépe založte si vlastní mastermind skupinu.

Pavel OvesnýPavel Ovesný je jméno mé. Na volné noze podnikám bezmála 20 let. Spojuju dovednosti a znalosti webového tvůrce, obsahového marketéra i podnikatelského poradce. Pořádám kurzy o podnikání, mastermindová setkání a nabízím také celodenní konzultaci v přírodě Lesa Pán. I proto, že mám rád lesy, hory a taky vlaky: s roční jízdenkou ČD v nich zároveň cestuju i pracuju.
Punkové podnikání