Malý dvůr a velký bič? Veřejný závazek je to, co funguje!

Veřejný závazek

Rozkecat. Vyslepičit. Prásknou to na sebe. Tak přesně tenhle postup už praktikuju od té doby, co jsem na vlastní kůži zažil sílu veřejného závazku. Asi to nespíš znáte: chcete se pustit do nového nápadu, pravidelného sportování, chcete se v něčem zlepšit nebo se něco naučit, ale nemáte dost silnou morálku skutečně začít. Co potřebujete? Všetečné otázky ostatních a strach z veřejné ostudy. Ty jsou přesně tím hnacím motorem, který mají sílu dát věci do pohybu. Bič, který funguje.

Mirek Hoza se na jednom z Punkových podnikání přiznal k tomu, že už delší dobu plánuje spustit blog. Zatím se ale nedokopal k tomu napsat první příspěvek. Na konci PP ale sebral kuráž a veřejně prohlásil: „blog do týdne spustím“. A skutečně se po sedmi dnech na adrese mirekhoza.cz objevil první článek a za ním v celkem pravidelné frekvenci další. Mirek píše o zajímavých tématech a já jsem rád, že si svoje myšlenky nenechává pro pár blízkých nebo jen ve svojí hlavě.

Mirkem jsem se nedávno inspiroval a použil stejný fígl – do 14 dní jsem ohlásil nastartování blogu PP. Po půl měsíci jsem těsně před půlnocí pustil do světa zprávu o tom, že na adrese www.punkovepodnikani.cz čekají první tři články. Nepřiznat se takhle veřejně, nejspíš byste dnes tento článek nečetli. Díky závazku jsem se letos, po pár letech planých úvah, dokonce přestěhoval do rodného kraje. Sice jsem po čtyřech měsících zamířil opět opačným směrem do Prahy, ale to už je jiná písnička…

Jak se veřejně zavázat? (pár rad pro ty, kteří si rádi nechají radit)

– Stanovte si co nejkonkrétnější cíl a pevný termín splnění. Příliš obecný závazek svádí k tomu, vyložit si ho volněji, posouvat jej a hledat výmluvy a omluvy.

– Vytipujte si osoby, u kterých by vás při nesplnění hamba fackovala nejsilneji a prozraďte jim svůj plán.

– Pokud už jste na cestě k cíli, připomeňte se s ním, případně rozšiřte okruh zasvěcených. Na vašem profilu na sociální síti můžete nasbírat ohlasy a pochvalu. Pozitivní zpětná vazba vás může dostat dříve na cílovou pásku.

– Pokud napoprvé neuspějete, nezoufejte a nevzávejte to. Jestli jste se do úkolu alespoň pustili, pravděpodobně jste se dostali dál, než kdybyste si to nechali jen pro sebe. Už samotný začátek je cenný a je to první krok k vybudování nového návyku. Příště to dotáhnete určitě dál.

– Skutečnou sílu veřejného závazku poznáte ve chvíli, kdy se stane pravidelným nástrojem vašeho posunu a růstu, učiněným ve vlastním podpůrném týmu. Ale o něm až zase příště. Zavazuju se, že to bude nejpozději do týdne.

PS: Fungují na vás veřejné závazky? Přiznejte se v komentářích.

Pavel OvesnýPavel Ovesný je jméno mé. Na volné noze podnikám bezmála 20 let. Spojuju dovednosti a znalosti webového tvůrce, obsahového marketéra i podnikatelského poradce. Pořádám kurzy o podnikání, mastermindová setkání a nabízím také celodenní konzultaci v přírodě Lesa Pán. I proto, že mám rád lesy, hory a taky vlaky: s roční jízdenkou ČD v nich zároveň cestuju i pracuju.
Punkové podnikání