Dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno? John Williams radí, jak na to

jak-delat-co-vas-bavi„Nesuď knížku podle obalu,“ praví jedno nepsané pravidlo. A pro „Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno“ to platí dvojnásob. Bohužel kombinace názvu a tucového designu ji v myšlenkách odesílá někam na paletu do Levných knih, do společnosti šestákových románů. A tam rozhodně nepatří.

Jak povýšit koníček na zlatonosného „oslíčka otřes se“? I podle Williamse je místo spřádání sáhodlouhých plánů vůbec nejdůležitější začít. Byť si na začátku na svůj projekt neurvete víc než třeba jen deset minut denně. S řešením drobných úkolů se totiž začnou vyjevovat další logické kroky, osoby, které poradí nebo pomůžou a hlavně nové a mnohdy nečekané příležitosti. V každém případě není radno dělat ani krok bez „herního zápisníku“ a každý nápad si do něj okamžitě psát.

V dalších kapitolách se dočtete o „tvůrcích, hvězdách a mechanicích“, o tom, jak překonat strach z neúspěchu, zformovat si podpůrný tým, pracovat na svojí značce a dát o sobě vědět, hledat spolupracovníky a partnery nebo jak využít potenciálu širokých možností on-line dostupných a mnohdy zcela bezplatných nástrojů. Že to skutečně funguje,
pak ilustrují reálné a mnohdy inspirující příběhy těch, kteří už se baví a zároveň svojí vášní vydělávají.

John Williams rozhodně nepatří mezi současné výrobce lákavě nadýchané marketingové smetany. Jeho rady zní mnohdy poměrně prostě a obyčejně, rodinné stříbro se z nich stane ve chvíli, kdy nejsou jenom čteny, ale uvedeny v život. Jistě, o mnohém z toho si nepřečtete nebo neslyšíte poprvé, ale „Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno“ staví možnosti a drobné krůčky do souvislostí a rámuje do soudržného celku. A především klade chytré otázky.

Knížka Johna Williamse možná není tolik čtivá ani hecovací, ale o to více praktická a v dobrém slova smyslu návodná, ať už chcete být rock’n’rollovu hvězdou, spisovatelem nebo tím, kdo chce změnit svět. Její přečtení doporučuju každému, kdo se chce pustit do vlastního projektu.

Pavel OvesnýPavel Ovesný je jméno mé. Na volné noze podnikám bezmála 20 let. Spojuju dovednosti a znalosti webového tvůrce, obsahového marketéra i podnikatelského poradce. Pořádám kurzy o podnikání, mastermindová setkání a nabízím také celodenní konzultaci v přírodě Lesa Pán. I proto, že mám rád lesy, hory a taky vlaky: s roční jízdenkou ČD v nich zároveň cestuju i pracuju.
Punkové podnikání