Jak probíhá Lesa pán?

Občas mi přijde dotaz, jak přesně mé konzultace Lesa pán probíhají. Rád bych se v následujících řádcích rozepsal o tom, jaké konkrétní kroky můžete očekávat, co si kromě popsaného notýsku odvezete domů a také proč stojí za to si na konzultaci vyhradit celý den.

Jak celý Lesa pán probíhá?

Proč probíhají mé konzultace zrovna v přírodě a za chůze jsem objasnil v minulém článku „Proč radím o podnikání zrovna v lese?„. Pokud vám tento koncept dává smysl a napíšete mi, že máte chuť a zájem se mnou vyrazit, domluvím se s vámi nejdříve na úvodním zavolání. Plánuju ho dopředu už proto, že zabere i půlhodinku a je dobré se na něj soustředit. Během hovoru se nejdříve koukneme na zoubek tomu, v čem vám můžu pomoci. Najdeme-li shodu, pokračujeme na společném pojmenováním okruhů, kterým se budeme věnovat. Vychází z vašich potřeb, já je někdy doplňuju o témata, která z mojí zkušenosti potenciálně mohou chybět, a do celistvějšího pohledu na podnikání na volné noze zapadají.

Občas také rozdávám „domácí úkoly„, na něž během chůze přírodou není prostor ani vhodné prostředí (např. průzkumy, analýzy…). Chci, abyste si z konzultace odnesli co možná nejvíce, proto kladu důraz na důkladnou domácí přípravu (vaši i moji). Už samotným pojmenováním témat nastává prostor pro revizi vašeho podnikání i osobních plánů. Nezřídka se stává, že se věci dají do pohybu ještě před tím, než spolu do lesa vyrazíme. Další prostor pro přemýšlení vzniká cestou na místo srazu.

V den D vyrazíme a strávíme ho společně povídáním a diskuzemi. Nejčastěji v lesích okolo Řevnic, kde momentálně žiju. Ale protože jsem v současnosti hrdým majitelem roční jízdenky na vlaky ČD, můj akční rádius je výrazně větší a návštěva vzdálenější lokality je na domluvě. Trasu vybírám tak, aby se dala prodloužit i zkrátit, podle množství tématických okruhů, ale také vrtochů počasí. Záměrně vybírám širší cesty, kde můžeme jít vedle sebe a udržovat oční kontakt. Zároveň se snažím ukázat i hezká místa – v brdských lesích nad Řevnicemi je takových na malé ploše hned několik. Ať už jde o rokle, vyhlídky nebo různá symbolická zákoutí.

Kejná rokle v Řevnicích

Během túry mixuju koučovací a poradenský přístup s prostým sdílením a nasloucháním. Otázky a doporučení tak střídají příběhy (nejen) z mojí praxe, na kterých se snažím ilustrovat možná řešení. Řada volnonožců si také o svém podnikání nemá možnost do hloubky promluvit. Především, pokud pracují z domu, opomíjí networkingová setkání nebo nemají ve svém okolí dost podobně zaměřených osob. Rozhovor tak má i jistý terapeutický přesah. Nezřídka se dotýkáme i osobního života, protože ten se s podnikáním na volné noze velmi úzce prolíná.

Po mnoha hodinách povídání končíme túru v kavárně. Nejčastěji kreslíme symbolickou mapu se schematickými obrázky a hesly, která je památkou a připomenutím stěžejních postřehů z našeho putování. Lidský mozek (a především jeho pravá hemisféra) totiž miluje příběhy. Pro tu levou, analytickou, pak sepisujeme už většinou lineární seznam nápadů a úkolů. Ještě než se rozejdeme, chci od vás slyšet tři mini-závazky. Na oplátku vám pošlu e-mail s odkazy na další užitečné zdroje k vašim tématům (články, ebooky, videa). Zhruba po 14 dnech si pak zavoláme telefonem nebo přes Skype a popovídáme si, jak se vám se závazky dařilo. A také co od té doby s vaším podnikáním uzrálo.

Proč konzultace trvá (skoro) celý den?

Možná vás napadlo: je šestihodinová procházka ještě dostatečně efektivní? Chápu ji. Sám poslouchám během uklízení nebo umývání nádobí podcasty, během čištění zubů chodím po bytě a hledám, co se dá mezitím zařídit druhou volnou rukou…ale věřte mi, že jako vyléčený workoholik už mám na sobě vypozorováno, kdy můžu na úkoly vrhnout jak hladový pes a kdy je naopak doslova žádoucí zpomalit.

Jistě bych na vás svedl během dvou hodin svižně vysypat desítky rad a příkladů. Ještě byste zvládli kus práce, zajít si na zasportovat, s přáteli na pivo a večer kouknout na film. Jenomže věnovat sobě a svému tématu celý den, má svoji hodnotu. Mnohahodinová túra umožňuje střídat rozhovor s přemýšlením v tichu. Až zažijete odpojení z každodenního kolotoče povinností, esemesek, notifikací, pocítíte, jak změna prostředí umožňuje vidět věci jinak a s odstupem, dost možná mi dáte za pravdu. Vyhradit si celý den pro sebe umožňuje lépe celý prožitek integrovat.

Český Kras z Výskoků nad Řevnicemi

Proč nemám fixní cenu?

Za tři roky, co službu Lesa pán provozuju, střídám a zkouším dva finanční modely. Ten první je srozumitelný. Je jím pevná cena pro všechny, byť čas, který s jednotlivými „absolventy“ strávím, je jiný. Druhý, experimentálnější, vás má donutit k zamyšlení. Cena totiž není stanovena předem, ale dohodneme se na ní na konci po vzájemné diskusi podle „zisku„, který si z konzultace odnesete. Oceňujete v ní vlastní hodnotu času, který vám věnuju (tím, kolik si za den sami vyděláte), a také přínos, který z našeho společného putování/povídání získáte. Pokud je pro vás tento cenový experiment nekomfortní, můžeme se domluvit na pevném honoráři. Jeho cílem je učinit moji konzultaci dostupnou pro každého. K tomuto kroku mě inspirovaly principy „ekonomiky daru za dar“ a má vás mimo jiné přimět k přemýšlení nad rozdílem mezi hodnotou/přínosem a pevnými cenami dnešního (především západního) světa.

Co si odnesete domů?

Vaše výslužka bude obvykle lišit podle toho, jak dalekou cestu jste ve svém volnonožství urazili. Podnikatelští benjamínci si většinou odnáší popsaný notýsek s konkrétními nápady i doporučeními, na co si dát pozor. Ostřílení freelanceři většinou oceňují kromě objevení nových příležitostí a úhlů pohledu také inventuru svých dosavadních aktivit. Jako třeba lektorka zážitkové pedagogiky Marie: „Místo očekávaných zázračných řešení mi povídání s Pavlem pomohlo se zamyslet nad tím, kým jsem na začátku své „volné nohy“ chtěla být a zda jsem na to v té každodenní smršti povinností tak trochu nezapomněla.

Organizování mastermindových skupin nebo networkingových setkání Podnikáme u Berounky mi mnohokrát ukázalo, že dokážeme často skvěle poradit druhým a už hůře sami sobě. A to i v oboru, kterými se sami živíme. A sám už jsem mnohokrát přišel na to, tak užitečné je dát si „opáčko“ jako příprava na konzultaci, pokud se v křesle dotazovaného ocitnu já. Vyrazit se mnou na Lesa pána je tak příležitostí pro vás si dát do souvislostí témata, na která není v každodenní rutině čas.

výhlídka na Hvíždinci

Komu se Lesa pán šikne nejvíce?

Přiznám se, že nemám příliš v lásce definici podnikání jako „soustavné činnost prováděné za účelem maximalizace zisku“. A nemyslím si, že každý podnikatel nutně touží být jedničkou na trhu nebo se orientovat především na firemní zákazníky nebo vyšší střední třídu, protože obvykle mohou zaplatit nejvíce (samozřejmě zjednodušuju). Komunita freelancerů je pestrá a najdou se v ní i tací, pro něž je podnikání možností, jak se naplno věnovat svému koníčku, poslání nebo jiné smysluplné, byť ne zrovna lukrativní činnosti. Tací, kteří hledají způsoby, jak zdravě vybalancovat čas na práci s dostatkem volného času pro sebe i své blízké. Kteří stejně jako já pátrají po cestách, jak podnikat udržitelně, s co nejmenším dopadem na životní prostředí a na přírodu. Ani takový přístup a orientace nemusí znamenat dělání věci polovičatě nebo mít malé ambice a cíle. A já jsem rád, že se s většinou mých „spolupoutníků“ v těchto hodnotách potkáváme.

Zarezonovaly s vámi výše napsané řádky? Pak si ještě přečtěte podrobnosti včetně ohlasů a určitě se ozvěte. Budu se těšit naviděnou.

Tagy:
Pavel OvesnýPavel Ovesný je jméno mé. Na volné noze podnikám bezmála 20 let. Spojuju dovednosti a znalosti webového tvůrce, obsahového marketéra i podnikatelského poradce. Pořádám kurzy o podnikání, mastermindová setkání a nabízím také celodenní konzultaci v přírodě Lesa Pán. I proto, že mám rád lesy, hory a taky vlaky: s roční jízdenkou ČD v nich zároveň cestuju i pracuju.
Punkové podnikání